نورپردازی در تئاتر ونقش آن در تقویت جلوه های بصری آن

نورپردازی در تئاتر

نورپردازی در تئاتر فقط یک فن و یا تجربه خاص در این زمینه محسوب نمی شود. نورپردازی را می توان هنر در هنر نامید. یعنی زمانی که ما از تئاتر و صحنه نمایش به عنوان یک هنر انسانی و ابزار ارتباطی پویا نام می بریم نقش سایر عواملی که می توانند به تنهایی یا در کنار سایر مولفه های تئاتر به موفقیت یا عدم موفقیت آن منجر شوند را نباید نادیده بگیریم. وقتی این هنر بتواند به بهترین وجه صحنه، حالات و روحیات شخص را نمایان سازد طبیعتا قادر خواهد بود تا به یکی از جلوه های پیش برنده هنر تئاتر تبدیل شود. امروزه هر یک از عوامل فنی که در تئاتر دخیل هستند در سطوح عالی و حرفه ای و به صورت آکادمیک نیز تدریس شده و می توانند بستر مناسبی برای بروز خلاقیت های دوستداران عرصه هنرهای نمایشی بر شمرده شود.

نورپردازی در تئاتر چیست؟

نورپردازی یکی از اسلوب ها و شیوه های جنب ارائه هنرهای نمایشی و به ویژه تئاتر محسوب می شود. نورپردازی سعنی تکنیک پردازش نور در صحنه تئاتر می باشد که می تواند همپای سایر عوامل ترکیبی در ارائه یک تئاتر نقش بسزایی در موفقیت یک تئاتر ایفا کند. با این وجود نورپرداز یا کسانی که در زمینه نور در تئاتر فعالیت می کنند لازم است تا به منظور بهره گیری بیشتر از این امکان بی نظیر مواردی را نیز رعایت کنند که  هر چند در ظاهر ساده به نظر می رسند ولی در واقع بسیار ضروری می باشند  و رعایت آنها می تواند نورپردازی در تئاتر را متحول ساخته یا با سبک و جهت دهی خاصی که مورد نظر کارگردان است تطبیق کامل پیدا کند. در واقع نباید تماشاگر تئاتر را با یک تماشاگر معمولی سینما یا تلویزیون اشتباه گرفت. به عبارت دیگر این تماشاگرها در نوع خود خاص بوده و از ذائقه های هنری بالایی برخوردار هستند از همین رو لازم است تا سلیقه آنها را نیز در نظر گرفت و همزمان بتوان به خلاقیت و تکنیک در عرصه هنرهای نمایشی نیز بها داده شود. در ادامه مواردی را که باید برای  داشتن نور استاندارد رعایت نمایید تا بتوانید نتایج درخشانی را در این زمینه کسب کنید اشاره می کنیم. بنابراین توصیه می کنیم حتما تا انتهای این مطلب نیز ما را همراهی بفرمایید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این زمینه  کسب نمایید.

مواردی که باید برای موفقیت نورپردازی در تئاتر رعایت کنید

این موارد عبارتند از:

در گام نخست نمایشنامه را بخوانید

نخواندن نمایشنامه تصویر ذهنی مناسبی را به منظور نور مورد نیاز صحنه مدنظرتان به شما می دهد. در واقع شما از این طریق می توانید با متن ارتباط مناسبی برقرار کنید. در واقع نمایشنامه هر چند حالت خام و اولیه دارد ولی قادر است تا جزئیات قابل توجهی را از فضا و دیالوگ ها را در اختیار خواننده بگذارد و به وی در ترسیم فضای کلی تئاتر یاری برساند. از همین رو مانند سایر عوامل دخیل در این هنر خواندن متن برای نورپرداز نیز ضرورت دارد.

نورپردازی در تئاتر را زندگی کنید

نورپرداز باید در تمرینات اولیه بازیگران شرکت کند. در واقع حضور وی موجب می شود تا از همان ابتدا بسیاری از جنبه های مبهم نمایشنامه و نیز صحنه را با وضوح بیشتری ببیند. او می تواند به منظور نورپردازی در تئاتر مورد نظر از این طریق با میزانسن و فضای کلی اثر آشنا شود و در نتیجه نورپردازی را به نوعی بازی کند و همپای بازیگران و سایر عوامل فنی دخیل در اجرای یک تئاتر نقش خود را در این زمینه ایفا کند.

با کارگردان تبادل نظر انجام دهید

به مثابه اغلب عواملی که در تئاتر مورد نظر دخیل هستند نورپرداز به منظور ارائه نظرات و مشاوره با کارگردان در زمینه نورپردازی در تئاتر لازم است تا با وی در این زمینه همفکری و تبادل نظر انجام داده و در صورت لزوم اگر شگردهای خلاقانه ای برای کار دارد آن را با کارگردان در میان بگذارد.

با سایر عوامل فنی هماهنگ باشید

نورپردازی در تئاتر یعنی هنر رنگ، صدا، بازی و نور. به عبارت دیگر نور صحنه نمایش باید جامعیت و شمول کافی در خصوص هر یک از عوامل دیگر را نیز داشته باشد. مثلا با  ترکیب یا کنتراست رنگ ها و نیز هارمونی و صدابرداری و تاثیرات آنها در نورپردازی یا برعکس آشنایی داشته باشد. حتی یک نورپرداز باید بتواند میزانسن دقیقی از بازیگران و حالات روحی و رفتاری آنها بداند و بنابراین نور ابزار ارتباط و القای مفاهیم در تئاتر است  و به تبع آن نور از مهمترین ارکان تئاتر به شمار می رود.

تکنیک های پردازش نور را به کار بگیرید

نور صحنه نمایش باید غیر از قواعد و اسلوب کلی برای یک تئاتر از تکنیک های مشخصی نیز برخوردار باشد. به عنوان مثال یک نورپرداز باید بتواند با انواع نورها از قبیل نورهای متعادل، موضعی و معمولی کار کند. همچنین باید بر زوایای نورپردازی از جلو یا از پشت و نور از بالا آشنا باشد و با القای مفاهیمی که از نظر روانی و تاثیرات بر بیننده آنایی داشته باشد. همچنین نور پردازی در تشخیص زمان یعنی شب یا روز بودن آن با نورهای مشخصی از قیل نور ملایم با رنگ آبی برای شب یا نور روشن و با رنگ کهربایی برای روز و همچنین شدت یا ضعف نورپردازی تسلط خوبی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *