آموزش کارگردانی تئاتر و نقش آن در ترویج هنرهای نمایشی+pdf

دکتر علی رفیعی کارگردانی تئاتر

کارگردانی تئاتر یکی از تخصصی ترین مشاغل هنری به شمار می رود. امروزه در کشورهای مختلف به طور روزانه تئاترهای متعددی روی صحنه می رود که حاصل کار کارگردانان و تعامل آنان با مجموعه تئاتر مربوطه می باشد. آموزش کارگردانی تئاتر موجب تقویت و رونق بخشی از هنرهای اصیل نمایشی می شود که می تواند به نوبه خود نقش موثری در پیشبرد اهداف فرهنگی نیز ایفا نماید. ولی برای این که وارد مراکز و آموزشگاه هایی که مدعی آموزش کارگردانی تئاتر هستند شوید نباید زیاد عجله کنید. بهتر است سر صبر و با حوصله این مطلب را بخوانید. شاید پس از پایان یافتن این مطلب توانستید اطلاعات جامع تری را در خصوص آموزش کارگردانی تئاتر کسب کنید و به راحتی یکی از مراکز معتبر را در این زمینه انتخاب کنید.

کارگردانی تئاتر

آموزش کارگردانی تئاتر از چه راه هایی میسر است؟

همانطور که اشاره کردیم به منظور آموزش کارگردانی تئاتر می توانید آن را به صورت آکادمیک یا تجربی فرا گرفته و وارد دنیای هنرهای نمایشی شوید. طبق تعریفی که خانه تئاتر ایران از کارگردان نمایش یا تئاتر ارائه داده است می توان عنوان کارگردانی تئاتر را به فردی اطلاق کرد که دارای تخصص امور هنرهای نمایشی بوده و به صورت تجربی یا آکادمیک در این زمینه آموزش ها و دوره های لازم را به انجام رسانده است. کارگردان تئاتر همچنین بر اساس همین تعریف میتواند پس از انتخاب متن نمایشی و دریافت مجوز قانونی طبق توافق یا قرارداد مکتوبی که در آن به زمان و مکان اجرا نیز اشاره شده باشد نمایش را در زمان مقرر بر صحنه ببرد.میتوانید از فروشگاه های معتبر برای تهیه کتب مربوط به کارگردانی کمک بگیرید.

رابطه کارگردانی تئاتر و معرفت افزایی در فرد

یکی از حساسیت های ویژه ای که یک کارگردان تئاتر باید روی آن توجه و تمرکز خاصی داشته باشد گزینش و انتخاب نمایشنامه است. کارگردان باید علم و شناخت کافی از متون نمایشی داشته باشد تا بتواند بهترین آثار را انتخاب و جهت اجرا معرفی نماید. اصولا یک فرد پس از تکمیل تجارب خود در زمینه آموزش کارگردانی تئاتر می تواند فعالیت خود را در این زمینه آغاز کند. اما وظایف یک کارگردان تئاتر آیا در همینجا  خاتمه پیدا می کند؟. در واقع یکی از اهداف آموزش کارگردانی تئاتر تسلط و شناخت بیشتر وظایفی می باشد که در این زمینه باید به انجام رساند. در ادامه به بارزترین وظایف یک کارگردان تئاتر خواهیم پرداخت.

کارگردانی تئاتر

آموزش کارگردانی تئاتر و معرفی وظایف یک کارگردان

یکی از مباحثی که در آموزش کارگردانی تئاتر روی آن تکیه می شود خلاقیت کارگردان است. به عبارت دیگر همانطور که کارگردانی سینما به اصطلاح دستش در خلق تصاویر بدیع بازتر است و می تواند بیان تصویری مناسبی در قالب یک فیلم از خودش بروز بدهد به همان نسبت که بعد فضا و لوکیشن در سینما اهمیت دارد میزانسن و خلق  بیان تصویری و شنیداری در ذهن خواننده نیز در تئاتر اهمیت دارد. خلاقیت در تئاتر گستره وسیعی دارد چرا که ظرف مکانی و اجرای اثر محدود بوده و لازم است تا کارگردان با همفکری سایر عوامل هنر خود را در این زمینه به بهترین شکل ممکن ارائه دهد. برخی از مهمترین وظایفی که در آموزش کارگردانی تئاتر به آنها پرداخته می شود عبارتند از:

  • انتخاب متن و ایده پردازی در خصوص آن به طوری که بتواند در این زمینه به پاسخ های قانع کننده ای به منظور گزینش آن دست پیدا کند.
  • بررسی و آنالیز کلی متن طوری که بتواند پس از چند بار مرور تصویر کلی و شماتیک اثر را برای اجرای نهایی تسلط پیدا کند.
  • شناخت سبک نمایشنامه و نیز اجرای آن منطبق با سبک و سیاق هنری مذکور.
  • انتخاب عوامل و دست اندرکاران اجرای تئاتر که شامل بازیگران و سایر عوامل فنی دخیل در این امر می باشند.
  • دور میز خوانی و مرور متن نمایشنامه به گونه ای که در خلال تمرینات ضمن بحث و تبادل نظر با بازیگران به اجماع مناسبی در خصوص نوع حرکات و دیالوگ های حاکم بر متن دست پیدا کند.
  • تعیین شخص نمودن نوع حرکات بازیگران و همچنین ویرایش متن از زوائد موجود در متن.
  • تمرینات اولیه و تکرار و تداوم آنها تا حصول نتیجه و در نهایت تمرین نهایی.

آموزش کارگردانی تئاتر و نه آموزش بازیگری تئاتر

هر چند یک کارگردان تئاتر باید بر اصول بازیگری نیز اشراف و تسلط کافی داشته باشد ولی این نکته بدین معنی نیست که وی در کار بازیگران مداخله نماید و توانایی خلاقیت را از آنها سلب نماید. به تجربه ثابت شده است که اصرار کارگردان بر تفهیم و القای یک نقش به بازیگر و حساسیت بیش از حد نتایج معکوسی را در این زمینه برجا نهاده است. بهتر است کارگردان به جای این کار نقش بازیگر را برای فرد توجیه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *