بازیگری تئاتر و چالش های پیش روی هنرمند+pdf

بازیگری تئاتر

چطور می توانم بازیگر شوم؟.  این سوال یکی از آشناترین سوالات پر تکرار یکی دو دهه اخیر است که در بعضی موارد بدون دستیابی به یک جواب منطقی در حد یک سوال باقی می ماند. شاید همین سوال است که در سالیان اخیر موسسات و آموزشگاه های متعددی را به صرافت آموزش بازیگری تئاتر و سینما انداخته است. البته در اغلب موارد اساتید برجسته ای نیز دعوت به کار شده اند و توانسته اند خروجی های بسیار درخشانی را نیز ارائه دهند. با این همه در کنار فعالیت این موسسات علمی برخی دیگر از موسسات و آموزشگاه های غیر مجاز با دریافت مبلغ هنگفتی علاقه مندان آموزش بازیگری تئاتر را سرکیسه کرده  و در این زمینه مشکلاتی را برای آنان به وجود آورده اند.

آموزش بازیگری تئاتر

برای آموزش بازیگری تئاتر از کجا باید شروع کنم؟

بازیگری به طور کلی یک نام و یا یک رویای وسوسه کننده است. درست به همین دلیل لازم است تا کسانی که به هر دلیلی قصد ورود به عالم بازیگری را دارند با حساسیت های خاصی  به این عرصه گام بگذارند. امروزه آموزش بازیگری تئاتر به دو شکل آکادمیک و تجربی صورت می گیرد. اگر بتوانید از طریق دانشگاه این مسیر را طی کنید شانس بازی در نقش های مختلف را پیدا خواهید کرد. این کار با شرکت در کنکور و پذیرفته شدن در رشته تئاتر میسر می شود. البته شاید این نقش ها در ابتدا کوچک و کم فروغ باشند ولی قطعا از طریق تداوم تمرینات و درخشش در نقش های قبلی قادر خواهید بود تا در نقش های اصلی نیز ظاهر شوید. آموزش بازیگری تئاتر در موسسات تجربی نیز همین مسیر را زیر نظر اساتید معتبر طی دوره های معینی به صورت ترمیک یا فشرده طی می شود. شما از طریق کار کارگاهی و درگیرانه و نشان دادن تواناییها و استعداد خودتان در این زمینه می توانید به عالم تئاتر راه پیدا کنید.

آموزش بازیگری تئاتر؛ شناسایی منابع و انجام تمرینات

روند آموزش بازیگری تئاتر یکی از راه هایی است که موجب بروز خلاقیت، تقویت و ظهور تواناییهای یک بازیگر تئاتر خواهد شد. در این بین استفاده از منابع و کتاب های مرجع در این زمینه از ضرورت خاصی برخوردار است. در رشته های دانشگاهی و مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تئاتر منابع خاص و بسیار کاربردی بدین منظور ارائه می شود. البته در موسسات تجربی نیز هر یک از اساتید این هنر منابعی را برای هنرآموزان ارائه خواهند داد. هنر بازیگری تئاتر صرفا اتکا بر منابع مختلف نیست. بلکه در واقع شناسایی و بروز استعدادهای فردی در جهت ایجاد خلاقیت در نقش است. دانشجو یا هنرجوی آموزش بازیگری تئاتر یاد می گیرد تا با رعایت سه اصل اساسی و اشراف و تسلط بر آنها وارد عرصه بازیگری تئاتر شود. این سه اصل که اهمیت ویژه ای در این زمینه دارند عبارتند از:

  • انجام حرکات جسمی(بدنی)

  • تمرینات گفتار و بیان( صدا)

  • تقویت ذهن از طریق تفکر، تخیل و تمرکز بیشتر

به منظور تشریح بیشتر این سه اصل و نقش آنها در آموزش بازیگری تئاتر باید توضیحاتی در این زمینه ارائه شود تا نقاط مبهمی برجا نماند. منظور از حرکات بدنی تمرینات لازم و غالبا کششی به منظور آمادگی جسمی بازیگر روی صحنه می باشد. در آموزش بازیگری تئاتر فن بیان، لحن و صدای بازیگر از اهمیت غیر قابل انکاری برخوردار است. صدای بازیگر است که حرکت در نمایش را توجیه و تفسیر می کند. به عبارت دیگر این صدای بازیگر است که به مثابه دالانی برای شخصیت پردازی در نمایش از آن استفاده می شود. بنابراین گیرایی ورسا بودن آن از اهمیت فراوانی برخوردار است. تمرینات ذهنی برای حضور در نقش و نیز تمرکز بیشتر از طریق تحریک قوای خلاقه بازیگر بدین منظور انجام می شود و می تواند در بداهه پردازی و ایفای نقش های متفاوت و حرفه ای برای هنرپیشه بسیار موثر واقع شود.

آموزش بازیگری تئاتر و یادآوری یک تفاوت

  • آموزش بازیگری تئاتر با بازیگری سینما دارای تفاوت های چشمگیری می باشند . در این بخش از مطلب سعی می کنیم تا وجود متمایز کننده این دو نوع بازیگری را برای شما بازگو کنیم.
  • در آموزش بازیگری تئاتر بر این نکته تاکید شده است که بازیگر تئاتر باید به نمادها و نشانه های موجود در نمایش قرابت بیشتری از خود نشان دهد ولی بازیگر سینما با استفاده از اختیارات بیشتری که دارد با طبیعت اشیا و هر چیزی ارتباط برقرار می کند.
  • بدون وجود بازیگر تئاتر در واقع تئاتر معنی ندارد ولی در سینما بدون وجود بازیگر هم می توان فیلم تولید کرد.
  • بازیگر تئاتر در یک لانگ شات بازی خودش را به صورت زنده و در مقابل تماشاگران حاضر در سالن تئاتر ارائه می کند در حالی که بازیگر سینما از تمهیدات گوناگونی بدین منظور استفاده می کند و حتی تکنیک های تصویری نیز به او کمک می کند تا بتواند بازی درخشانی را از خود به نمایش بگذارد. ضمن این که در سینما بعضی حرکات بازیگر بارها تکرار می شود ولی در تئاتر چنین چیزی میسر نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *