همه چیز درباره طراحی صحنه در تئاتر و نقش آن در القای مفاهیم تصویری + دانلود رایگان کتاب

طراحی صحنه در تئاتر

آیا شما هم فکر می کنید که طراحی صحنه در تئاتر صرفا چینش و تزیین محل اجرا بوده و تفسیر چندانی برای این هنر ندارید؟ آیا از نظر شما اجرا نمایش صرفا یک داستان واحد بر مبنای حوادث مختلف و وقایع پیش بینی شده است که نیازی به اکسسوار یا لوازم کاربردی خاصی ندارد؟ آیا شما تئاتر را به عنوان یک ابزار هنری می بینید که هدف و پیام واحدی را صرفا از طریق دیالوگ و تکست ارائه می دهد؟ آیا فکر می کنید که نقش کارگردان یا بازیگر از سایر عوامل دخیل به دلیل حضورشان در این کار موثرتر است؟ ما در این مطلب سعی داریم تا در مورد یکی از مهمترین عناصر و ابزار پیش برنده نمایش یعنی طراحی صحنه  صحبت کنیم بنابراین اگر قصد داریداطلاعات بیشتری کسب کنید به شما توصیه می کنیم که حتما در ادامه این مطلب نیز با ما همراه باشید.

طراحی صحنه در تئاتر

طراحی صحنه در تئاتر چیست؟

اصولا موارد متعددی به خصوص در هنرهای بصری از قبیل تئاتر و سینما با کلمه طراحی صحنه مواجه می شویم. همچنین  انواع برنامه های تلویزیونی یا حتی برنامه هایی که در مراسمات گوناگون و با حضور افراد و شخصیت های هنری یا غیر هنری تشکیل می شود طراحی صحنه نقش غیر قابل انکاری را بر عهده دارد. طراحی صحنه در اصطلاح به هنر خلق و ایجاد فضاها و منظره های مختلفی می باشد که با متن نمایشنامه منطبق باشد. این هنر را غالبا افرادی بر عهده می گیرند که در این زمینه دارای خلاقیت و نیز ایده پردازی های مناسب با صحنه تئاتر باشند. در نظر داشته باشید که در این هنر گاه این کار به تنهایی از عهده و توانایی های یک فرد خارج است و به همین منظور یک تیم تخصصی کار دکورچینی صحنه در تئاتر را بر عهده می گیرد. در این مورد البته باید همفکری و مشاوره کارگردان نیز حتما به منظور القای بهتر مفاهیم و داستان به بینندگان در نظر گرفته شود. به عبارت دیگر  این بخش تئاتر کاملا هنری تعاملی بوده که می تواند در پیشبرد اهداف و القای پیام نمایشنامه نقشی اساسی ایفا کند.

تطابق و همگونه صحنه و متن

در این هنر  هر چیزی جای خودش را دارد به عبارت دیگر هر رنگی و کاربرد هر شی و یا طرح خاصی بیهوده نبوده و کاملا با صحنه و متن باید همگون باشد. به عبارت دیگر سنخیت طرح با متن یکی از ضروری ترین کارهایی است که باید قبل از اجرا به آن پرداخته شده و از اهمیت زیادی برخوردار است. در نظر بگیرید اگر قرار باشد برای اجرای هملت از طرح  نامرتبط و آشفته که هیچ تناسب و همخوانی با شخصیت ها و فضای نمایش نداشته باشد  استفاده کنید کلیت اجرا مذکور را زیر سوال می برید. از این رو که طراحی صحنه  برای هر یک از نمایشنامه هاو اجراهای متفاوت باید کاملا فضای مناسب و چشم انداز بدیع و روشنی را ارائه دهد. استفاده نامناسب از این هنر و یا ترکیب بعضی عوامل دیگر در طراحی می تواند تاثیر معکوسی در اجرای آن بر جا بگذارد. از انجا که هنرهای نمایشی با بازخوردهای مستیقیم و آنی از جانب بینندگان مواجه هستند به همین دلیل زودتر از سایر هنرها نیز مورد قضاوت بیننده قرار می گیرد.

طراحی صحنه در تئاتر

عوامل موثر بر طراحی صحنه  در تئاتر

این هنر یک کار گروهی به شمار می رود که عوامل متعددی می توانند روند انجام کار را  به طور مستقیم تحت تاثیر قرار دهند. از جمله عوامل موثر باین حرفه  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بازیگران و نوع بازی آنها
  • نورپردازی
  • لباس و اکسسوار مربوطه
  • سایر عوامل تولید

 

طراحی صحنه در تئاتر از چه زمانی آغاز می شود؟

پس از شکل گیری متن یا تکست نمایشنامه توسط نمایشنامه نویس و سپس پذیرش کارگردان و تشکیل تیم تخصصی -از جمله بازیگران- هر یک از این عوامل وظایف خود را در این زمینه به انجام میرسانند. مثلا اگر قرار است بازیگران با بازی های درخشانی که از خودشان ارائه می دهند به بهترین وجهی بینندگان را تحت تاثیر قرار دهند برای طراحان صحنه این کار به شکل دیگری انجام می شود. به عبارت دیگر به همان نسبت که بازی پرسوناهای یک کار برجسته و متمایز از سایر عوامل است وظیفه هنر طراحی صحنه نیز ایجاد مکان و لوکیشن مناسب برای خلق موقعیت های مختلف بازیگران می باشد که در زمینه آن داستان یا نمایشنامه جریان پیدا می کند. البته همانطور که اشاره کردیم هماهنگی و اجرای خواسته های کارگردان مقدم بر سایر کارها است. در طراحی صحنه در تئاتر به صورت حرفه ای و موفق باید یک طراح صحنه در کار خود مهارت داشته باشد طوری که اگر قرار باشد جایی یکی از صحنه ها عوض شود یا چیزهای دیگری به آنها افزوده شود در موقع لزوم این کار نیز با دقت و ظرافت یا طراح صحنه انجام گیرد. به بیانی بهتر این هنر  هنر زندگی بخشیدن به صحنه تئاتر است که مکمل کار بازیگران این هنر به شمار می رود.

طراحی صحنه در تئاتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *