معرفی کامل صدابرداری در تئاتر

صدابرداری در تئاتر

از قديم الايام تا  به امروز صدابرداری در تئاتر آوا ها و موسیقی به شکل زنده و در همان هنگام انجام می پذیرفت تا ماهیت نمایش در آن واحد محفوظ گردد که این کار برای صدابرداری در تئاتر و نوازندگان و بازیگران به مراتب کار مشکلی است.موضوعات دیگری که وجود دارد پس از تمرین مونولوگ و دیالوگ ، ساختن و به کارگیری موسیقی منطبق و مناسب برای هر صحنه و همزمانی در صدابرداری در تئاتر از مسائل مهمی می باشد.

در حالت کلی اگر بخواهیم صدابرداری در تئاتر را شرح دهیم این صدا ها به سه دسته تقسیم می شوند:

۱.موسیقی زنده

۲.پلی بک یا بازیگر هایی که بر روی صحنه نیستند

۳.افکت ها یا جلوه های صدا مثل صدای کسی که از پشت تلفن صحبت می کند یا صدای رعد و برق

البته برخی از نمایش ها به تعداد بزرگی گروه و مخاطبان بستگی دارند که هر ۳مورد را به شکل غیر زنده انجام بدهند به این دلیل که هم مقدار خطا را کم‌می کند و هم مقدار نمایش را کاهش می دهد .

برای مثال میتوان حدودا‌ً ۹۰ درصد اجراهای نمایش در ایران را نام برد. صدابرداری در تئاتر در نوع خود حرفه ای بسیار سخت حتی سخت تر از  کنسرت و دوبلاژ  می باشد.

امکان دارد یک صدابردار  یک کار نمایش بزرگ مثل تئاتر لندن یا نیویورک را متقبل شود که با یک اکیپ صد نفره موسیقی و یک گروه صد نفره بازیگران و صدها مشکلات و‌اتفاقات محیطی رو به رو باشد. مدیریت ۳۰۰  تا ستاده صدا در یک نمایش ۲ ساعته کار بسیار دشواری است که بحث همزمانی و زمانبندی هم مطرح است که اگر اختلال ایجاد شود باعث بی نظمی های بزرگی می شود.

صدابرداری در تئاتر چه ملزوماتی دارد؟

صدابردار تئاتر به اضافه ی  شناخت به صدابرداری در تئاتر،آلات آن، و بازخورد ها باید توانایی انتقال احساسات هر صحنه را به بیننده داشته باشد. حال به مواردی از آن در ادامه بحث اشاره می کنیم:

  • شناسایی صحنه های مهم نمایش و مکان قرارگیری بازیگران
  • وسایل صدابرداری با سیم یا بدون سیم و قرار دادن میکروفن در صحنه مناسب یا بازیگران
  • تنظیم اندازه کم و زیاد کردن تن صدا در اوج و فرود از نظر حس انتقال دهندگی
  • تنظیم همزمانی پخش تصویر با صدا با حرکت بازیگران
  • پاک کردن بعضی از صدا های غیر مهم و صدا های اضافه محیط
  • کنترل صدای گروه موزیک به وسیله ی آلاتی مثل درایور
  • گرفتن اشتباه و تصحیح صدای بازیگران یا نوازندگان با یک‌حرکت ماهرانه

صدابرداری در تئاتر علاوه بر اینکه یک‌کار فنی است باید مشخصات دیگری مثل زیبایی شناسی،به کارگیری از بهترین آلات برای انتقال حس نمایش به بیننده،صوت شناسی را دارا باشد صدابردار تئاتر باید دقیقه به دقیقه با پیشامد های هر صحنه با استفاده از لوازم مورد نیاز صحنه آشنا باشد، در واقع یک صدابردار تئاتر یک کارگردان صدا است نه فقط صدابردار.

صدابرداری در تئاتر در ایران

با کمال تأسف در کشورمان صدابرداری در تئاتر از نظر کمبود امکانات سالن های اجرا و صنعتی نبودن این کار از نظر درآمد ، در حال حاضر صحبتی در مورد آن نیست که ماهیت در آن واحد بودن این هنر حفظ شود. همین موضوع کار را برای صدابرداران صحنه که اکثرا‌‌ً نوازندگان و بازیگران دشوار تر می کند.

برای نمونه، هنگامی که بازیگری حین بیان یک مونولوگ درام و عاشقانه است ، موسیقی با صدای دلنشینی این حس ها را به بالاترین درجه میرساند یا در صحنه جنگ موزیک توانایی یک صحنه شلوغ را تنها با ۵ بازیگر دارد که اگر صدابرداری در تئاتر زمان مناسب انجام نگیرد اشکال کلی در ادامه صحنه پیش می آید. یعنی اگر موزیک اندکی عقب تر یا جلوتر نواخته شود همه کار های بازیگران ، نورپردازی و در کل کارگردانی به خطر می افتند . بزرگترین مشکل هنگامی رخ می دهد که بازیگر مقداری زودتر یا دیرتر کار خود را به اتمام برساند در این هنگام گروه موسیقی یا بایستی کار خود را همزمان با آن به پایان رساند یا با مهارت مقداری به موسیقی خود اضافه کند.

تاثیر پیشرفت علم بر صدابرداری

با پیشرفت و توسعه علم  میکروفن های بیسیم روی کار آمده اند که بیشتر بازیگر ها روی صحنه از آن استفاده می کنند به این صورت که این میکروفن ها زیر لباس های بازیگر ها و مدل های جدید آن در بین موهایشان در جایی وسط گوش و‌صورت و‌گاهی بالای سرشان جای گذاری می شود و‌ مثل یک‌تار مو به فاصله ۱۰ ال ۱۵ سانتی قسمت لب بازیگر قرار می گیرد. بخش فرستنده اینگونه میکروفن ها یا در عقب گوش وجود دارند و یا در پشت کمر بازیگران هستند. ولی در بازی هایی که  این میکروفن های پیشرفته را به کار  نمی گیرند صدابرداری در تئاتر خیلی دشوار تر است . به دلیل اینکه بدون استفاده از ابزار صدابرداری، مثل چیزی که در سینما مشاهده می کنید بایستی صدای بازیگران را به بینندگان برسانند که عمدتاً در تئاتر بخشی از این مسئولیت به عهده خود بازیگر است که با صدای تمرین و‌تکرار  شده حتی پشت گوشی  حرف زدن خود را با بازیگر دیگر با ترفندهای صدا به گوش بیننده ی آخر سالن نمایش هم  برسانند.

منشی صحنه تئاتر

منشی صحنه تئاتر

 ما در این مطلب به معرفی منشی صحنه تئاتر و وظایف و اطلاعاتی راجع به آن اشاره می کنیم .در ابتدا می توان گفت این

Read More »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *