منشی صحنه تئاتر

منشی صحنه تئاتر

 ما در این مطلب به معرفی منشی صحنه تئاتر و وظایف و اطلاعاتی راجع به آن اشاره می کنیم .در ابتدا می توان گفت این حرفه از جمله شغل های نمایشی و سینمایی است که زیر گروه کارگردانی به حساب می آید و مهم ترین کارش ، ناظر بودن بر عملکرد همه ی کار های جزئی در مطالب ثبت شده در نمایشنامه یا فیلمنامه زمان فیلمبرداری یا  تئاتر است.همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه های مختلف نیاز به مطالعه بیشتر و تهیه کتب در حوزه مربوطه از فروشگاه معتبر میباشد.

برخلاف تشابه و وظایف و همسان بودن این موضوع،اختلافاتی هم در مسئولیت های منشی صحنه تئاتر با فیلم تلویزیونی و‌ روی پرده وجود دارد که برای فهمیدن بهتر به صورت جدا به آن می پردازیم.

منشی صحنه تئاتر کیست؟

این شخص حین تمرینات، با نوشتن همه ‌ی مسائل جزئی مثل تغییراتی که به صورت اتفاقی در متن نمایشنامه، بازی کردن بازیگر ها، چینش صحنه و خیلی موارد دیگر پیش می آید، به کارگردان در طرح و پیش رفتن کار ها کمک می‌کند.

همچنین وظیفه دارد که در اول هر اجرای تمرینی، مسائل نوشته شده و تصمیم های گرفته شده در جلسات قبلی را به کارگردان و بقیه دستنکاران یادآوری کند.

 و این فرایند تا تشکیل میزانسن های نهایی، ادامه پیدا می کند. بعد از ثبت مسئولیت های افراد و معلوم شدن نقشه‌ی کار؛ منشی صحنه در کنار کارگردان، بر عملکرد درست مجریان و دیگر موارد تمرین‌شده نظارت می‌کند تا کلیه ی کار ها بدون ایراد، حاضر شود.

زمان بازی کردن نمایش روی صحنه ی تئاتر، منشی صحنه در اتاق فرمان حضور پیدا می کند و  نور‌پردازان و صدابرداران را در عملکرد مناسب مسئولیتشان کمک می کنند، و به آنان توضیحات لازم را می دهند که چه وقتی شرایط نور ،صدا،تصویر ثبت شده در سالن پخش شوند.

وظایف و مسئولیت های منشی صحنه تئاتر:

منشی صحنه تئاتر موظف است که از میزان طولِ زمانِ هر سکانس  ،صحبت های روی هر صحنه ، حالت شخصیت ها در هر صحنه و سمت و سوی حرکت کردنشان ، مکان و وضعیت وسایل روی صحنه  ، مکان قرار گرفتن دوربین و چرخش و حرکت آن و… را ثبت کند ، تا مطمئن بود  که در بازی های بعد آن تمامی چیز ها سر جای مناسب خودشان هستند . این  گزارش های ثبت شده برای مدیر صحنه نیز خوب است.

حفظ تداوم و قدا در صحنه یکی از وظیفه های مهم منشی صحنه تئاتر به حساب می آید. تداوم در صحنه باید از طرف تماشا کننده  ، و احساس همزمانی لازم بین صحنه ها انجام گیرد.

علاوه بر این وظایف منشی صحنه تئاتر وظیفه ی حفظ دوازده تداوم را به عهده دارد و به حافظه ی کارگردان شناخته می شود.

این تداوم ها:

تداوم در داستان،تداوم در موضوع،تداوم در فکر و اندیشه،تداوم در توجه و علاقه مند، تداوم در زمان،تداوم در حس و حال،تداوم در رسیدن به اوج داستان،تداوم در تعلیق و هیجان،تداوم در نورپردازی،تداوم در شخصیت،تداوم در مکان و پس زمینه،تداوم در عمل

بنابراین برای حفظ هر چه بیشتر تداوم ، منشی باید از قبل زمینه ای از کار بقیه عوامل تولید داشته باشد .

چون از بین رفتن رکوردها ممکن است تماشاگر را دچار مشغله های ذهنی کند و در آخر از دوست داشتنش نسبت به برنامه کم کند .

منشی  تئاتر فردی است که از قسمت قبل تولید ، با کارگردان است .  وظیفه ی اول  او جدا نمودن نمایشنامه است و وظایف دیگر او توجه بر تهیه می باشد و در حقیقت نوعی فایل بندی کار است . و همچنین سابقه ی کار تولید نمایش به عهده ی منشی صحنه است .

با چه تحصیلاتی و چگونه می شود وارد این حرفه شد:

 رشته تحصیلی جدا و خاصی برای این حرفه در مراکز آموزشی و دانشگاه ها نیست، بیشتر کارکنان این کار در رشته هایی که به سینما ربط دارد درس خوانده اند.  منشی صحنه همیشه در کنار کارگردان وقت خود را می گذراند، خیلی از دانش ها، تجربه ها و مهارت های فیلم سازی را از او بهره می گیرد. به همین دلیل خیلی از فیلمسازان اول این شغل را انتخاب کرده و بعد از بالا بردن تجربه های مورد نیاز، به فیلم سازی حرفه ای می پردازند. تجربه گرفتن و به موفقیت رسیدن در این کار خیلی مهم است.

مقدار درآمد منشی صحنه تئاتر چقدر است:

اطلاعات معلومی درباره ی مقدار درآمد و حقوق افراد مشغول به این حرفه در کشورمان در دست نیست. منشی صحنه هایی که در سازمان های اختصاصی مشغول هستند، با راهکار ها و موقعیت مالی سازمان، تجربه هایشان و تخصص خود درآمدها و حقوق مختلفی دارند.

افرادی هم که به طور مستقل و خودشان پروژه ای کار انجام می دهند حقوقشان بستگی به اندازه قراردادها و کارهایشان دارد.ممکن است یک نمایش روی صحنه برود که بسیار پر بازیگر باشد و از طرفی ممکن است بازیگرانش شناخته شده نباشند.بستگی به میزان فروش بلیط و سطح تئاتر و سالنی که در آن نمایش روی صحنه می رود می تواند متفاوت باشد.

منشی صحنه ، یا دستمزد بسیار کم یا کتر بدون دستمزد اما زحمت زیاد

در تمام روزهای تمرین تئاتر یا  فیلمبرداری برای ساخت فیلم یک نفر در بین عواملی که کمک به تولید یک اثر میکنند وجود دارد.کسی که همیشه باید هوشیار باشد و ریز ترین حرکات بازیگران و باقی عوامل را زیر نظر دارد.و گاهی اتفاقات و تغییرات خیلی ریز که کارگردان هم بخاطر مشغله آنهارا فراموش میکند از دید منشی صحنه پنهان نیست و بطور کلی ناجی گروه برای رسیدن به هدف نهایی است.

منشی صحنه بودن کار راحتی نیست و اکثر اوقات درآمدی هم ندارد.به همین خاطر افرادی که این مسئولیت را قبول میکنند عاشقان واقعی و سینه چاک سینما و تئاتر هستند.اگر اینطور نباشد و عشق و علاقه ای در کار نباشد فردی که این مسئولیت را پذیرفته به سرعت خسته میشود و کار را در نیمه راه رها میکند.به همین خاطر کارگردانان با تجربه احترام زیادی برای این افراد قائل هستند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
سوالی دارید؟
سلام
نیاز به پشتیبانی داری؟