تهیه کننده تئاتر فردی است که بر همه امور تئاتر کنترل دارد. تهیه کننده تئاتر مسئولیت کلیه کارکردهای مالی و مدیریتی یک کار یا مکان را بر عهده دارد ، پشتوانه مالی را افزایش داده و فراهم می کند و پرسنل پست های خلاق مانند نویسنده ، کارگردان ، طراحان ، آهنگساز ، رقصنده و در برخی موارد مجریان را استخدام می کند.

یک تهیه کننده تئاتر چه می کند؟

تهیه کنندگان در واقع در زمینه پروژه ی مذکور فعالیت می کنند خواه سرمایه شخصی خودشان خواه سرمایه ی سرمایه گذار.از دیگر اعمال تهیه کننده تئاتر می توان گفت که مذاکره و انتشار قراردادها را انجام می دهند و نحوه بودجه را مدیریت می کنند. آنها عملکردهای فنی ، مدیریت مرحله ای و کارگاهی را سازماندهی و مدیریت می کنند و وظیفه دارند تا از نخستین اجرای زنده یک پروژه موفق را تضمین کنند.

عملیات روزانه شامل موارد زیر است:

این شخص ممکن است از طریق شرکت خود یا با جذب سرمایه گذاران برای تولید در یک توافق نامه مشارکت محدود ، وجوه تولید را تامین کند. در این ساختار تجاری تولید کننده با اختیارات نامحدود شریک عمومی می شود و به این علت اغلب شرکای عمومی دیگر را به همراه می آورد. تهیه کننده احتمالاً این نمایشنامه را از نمایشنامه نویس انتخاب کرده است که شامل حق تولید بعدی برای فیلم و تلویزیون است.

تهیه کننده بودجه را می گیرد و نظارت می کند ، قیمت بلیط را تعیین ، تاریخ و زمان عملکرد را انتخاب و یک استراتژی بازاریابی و تبلیغاتی را برای تولید تدوین می کند. استخدام یک تیم تبلیغاتی و بازاریابی از مهمترین مسئولیت های این فرد است. این تیم ها معمولاً قبل از بازیگران نمایش در محل حضور دارند.

تهیه کننده تئاتر با کارگردان و کلیه کارمندان همکاری می کند تا یک برنامه زمانی و مهلت تولید را برای برنامه ریزی برای جنبه های مختلف تولید برای اطمینان از افتتاح و اجرای موفقیت آمیز نمایش نشان دهد. تهیه کننده تئاتر و کارگردان با نظارت مجدد دوره ای و اصلاحات در صورت لزوم ، بر این جدول زمانی نظارت دارند.

تهیه کننده تئاتر حسابداران را استخدام می کند و شاید هم اکنون نمایندگی قانونی داشته باشد. کلیه صورتحساب ها از جمله حقوق و دستمزد باید به موقع پرداخت شود و مالیات نیز باید پرداخت کنند. تهیه کننده تئاتر بر بودجه نظارت دارد. صاحب تئاتر خدمات باکس آفیس ارائه می دهد و درآمد خالص فروش بلیط را نیز جبران می کند. اگر فروش در حداقل سطح تعیین شده قرار بگیرد ، ممکن است نمایشگاه غیر انتفاعی بسته شود. اگر فروش بلیط خوب باشد و نمایش سود آور باشد ، ممکن است تولیدکننده ۵۰٪ از سود خالص را بدست آورد ، ۵۰٪ دیگر را به سرمایه گذاران دهند.

در دنیای تجارت وقتی شرکت بزرگی که نام آن در سطح ملی و بین المللی مطرح است سرمایه گذاری کاری را بر عهده میگیرد باید در بسیاری از زمان های نمایش تبلیغ آن شرکت صورت بگیرد.. با این حال ، بسیاری از “تهیه کنندگان” در واقع سرمایه گذار یا صاحب تئاتر هستند.

برای تبدیل شدن به یک تهیه‌کننده تئاتر چه کاری باید انجام دهم؟

هیچ صلاحیت خاصی لازم نیست ، با این وجود یک مدرک یا HND در یک موضوع مرتبط با رسانه واقعا شانس کار شما را جلو می اندازد ، یا می توانید با شرکت کارآموزی وارد کار شوید. شما نیاز به تجربه ، ایجاد سابقه در کار و درک دقیق درباره مدیریت و فرآیندهای فنی درگیر در تولید تئاتر دارید.

تهیه کننده تئاتر مستقل چه کسی است؟:

شخص مستقل اغلب نمایشنامه را پیدا و تولید را شروع می نماید. کارگردان و همینطور تهیه کننده تئاتر  مناسب را انتخاب و اهداف اصلی را دنبال می کند ، تا در تعادل و هماهنگی جنبه های تجاری و مالی در خدمت تحقق خلاقانه چشم انداز نمایشنامه نویس باشد.

غیر مستقل یا خطی:

نوع دیگر تهیه کننده تئاتر، تهیه کننده تئاتر غیر مستقل یا خطی است که پروژه های افراد دیگر را تسهیل می کند. یک رپرتوار یا جشنواره یا یک سازمان غیر انتفاعی یا آماتور ، در اکثر موارد از یک مدیر عامل استفاده می کند و تصمیمات خلاقانه به عهده مدیر هنری است. در تئاترهای بدون مدیرعامل ، مدیران هنری غالباً از عنوان تهیه کننده تئاتر مدیر هنری یا مدیرعامل هنری استفاده می کنند تا سطح مسئولیت بالاتری را نشان دهند.

 

Open chat
سوالی دارید؟
سلام
نیاز به پشتیبانی داری؟