همه چیز در مورد تئاتر کمدی و نحوه ی اجرای آن

تئاتر کمدی

قبل از آنکه بخواهیم تئاتر کمدی و نحوه ی اجرای آن را برای شما عزیزان بازگو کنیم، باید ابتدا به خود واژه ی کمدی بپردازیم و انواع آن را بررسی کنم. پس با ما همراه باشید.

کمدی چیست؟

در تعریف کمدی باید گفت کمدی نوع و سبکی از سبک های متعدد نمایش است که خواستگاه این ریشه و سبک در یونان باستان بوده و بیشتر در این سبک، ما شاهد آواز، خنده و اوقات خوش خواهیم بود.
اما باید این نکته را اشاره کرد که برخلاف عقیده ی بسیاری از هنرمندان و حتی تماشاگران هنر، سبک کمدی در نمایش و تئاتر، به ظاهر خنده دار اما در باطن دارای مفاهیمی جدی و مضامینی اجتماعی است.
به طور خلاصه باید گفت در تئاتر کمدی بیشتر از طنز استفاده می‌شود و این طنز، همانگونه که در ادبیات نیز شاهد آن بوده ایم، به ظاهر خنده‌آور است اما بیانی انتقادی و کوبنده دارد که مخاطب را به فکر فرو خواهد برد.
همانگونه که ارسطو در مورد کمدی می‌نویسند«کمدی تقلید است از اطوار ناپسند و زشت که توصیفی از اخلاق ناپلید انسان نبوده و تنها تقلید اعمال شرم‌آوری است که در نهایت باعث ریخشند می‌شود که در آن هیچگونه آزار و اذیت به جانب کسی نیست.»

قهرمانان در کمدی چگونه هستند؟

تئاتر کمدی

قهرمانان در کمدی معمولا افرادی از طبقه ی پایین یا متوسط جامعه هستند که در سیر داستان چندین اتفاق را پشت سر خواهند گذاشت اما فاجعه ای به بار نمی‌آورند. معمولا در نمایش های کمدی با گره های آنچنان مواجه نخواهیم شد و خود مخاطب نیز می‌داند که سیر داستان اتفاق های بزرگ و ناگوار را نشان نخواهد داد.

نویسندگان و نمایشنامه‌نویسان مهم در ژانر و سبک کمدی چه کسانی هستند؟

بالطبع که در زمینه ی کمدی نوشتن و کار تئاتر کمدی و نحوه ی اجرای آن، نوشتن و فکر کردن سخت تر خواهد بود چرا که باید چیزی باشد تا تماشگر را به فکر فرو ببرد و لبخند را مهمان لب های او کند. نویسندگان بزرگ نامی در این زمینه کوشش کرده اند؛ مانند: آریستوفان، مناندر، پلوتوس، ویلیام شکسپیر، بن جانسون، مولیر، چخوف.

تئاتر کمدی و نحوه ی اجرای آن چیست؟

جواب این سوال را به همین زودی نمی‌خواهیم به شما بدهیم اما آنچه که در مورد تئاتر کمدی و نحوه ی اجرای آن بدیهی است این است که تئاتر کمدی، گونه ای از نمایش است که باعث خنده و ایجاد شادی می‌شود اما کیفیت یک اثر کمدی به گونه ای است که باید یک مفهوم مهم در اثر باشد که به واسطه ی آن تماشگر هم به خنده افتد هم به فکر فرو برود.

در واقع تئاتر کمدی و نحوه ی اجرای آن به این گونه است که بعد از نوشتن نمایشنامه، باید بازیگر ها و کارگردان به گونه ای تعمل کند که نابهنجاری های زمان و زندگی در قالب طنزی انتقادی به تماشگر نشان داده ‌شود.

اما آیا تمامی تئاتر های کمدی شیرین و مفرح هستند؟ خیر! بسیاری از این تئاتر ها، وقایع نابهنجار روزگار را حتی سیاه‌تر و فجیع تر نمایش می‌دهند یا به گونه ای در این موارد بزرگ نمایی رخ می‌دهد.

انواع مهم کمدی، کدام اند؟

کمدی رمانتیک: گونه ای از کمدی است که اوج آن بیشتر در آثار شکسپیر دیده می‌شود. معمولا در این مدل از کمدی، قهرمان داستان یک شخصیت عاشق پیشه است و داستان در محور عشق او و فداکاری های او برای عشقش رخ می‌دهد. یکی از نمونه آثار نمایشنامه ی کمدی رمانتیک، نمایشنامه ی رویای نیمه‌شب تابستان است.

کمدی فارس: نوعی از کمدی است که صادقانه تمامی اجزای این تئاتر کمدی و نمایش، تماشگر را به خنده وا خواهد داشت برای همین به آن کمدی سبک نیز می‌گویند.

کمدی سانتیمانتال: این کمدی، که در اواخر قرن هیفده میلادی به روی کار آمد، یکی از عجیب ترین گونه های کمدی است که به جای خنده انداختن تماشگران، سعی بر احساساتی کردن آن‌ها و درنتیجه به گریه انداختن آن‌ها داشت.

نحوه ی اجرای تئاتر کمدی به چه شکل است؟

در تئاتر کمدی و نحوه ی اجرای آن باید این مورد را ذکر کرد که اهمیت کار در نمایشنامه، گره ی داستان و نوع کارگردانی است.

تا این قسمت ما با مفهوم کمدی و انواع آن و چگونگی آن در نمایش آشنا شده‌ایم پس باید بدانیم که تئاتر کمدی و نحوه ی اجرای آن تماما بستگی به نمایشنامه خواهد داشت چرا که اگر نمایشنامه به درستی کار نشده باشد، تماشگر آن تئاتر را جزو تئاتر های کمدی نخواهد دانست.

در این تئاتر، دیالوگ های طنز و انتقادی، گریم های مضحک و لباس های مناسب، گریم مناسب با شخصیت، موزیک های شاد و نشاط آور، نور مناسب و درست، صحنه پردازی های به‌جا و دقیق و… نیاز است تا بتوانید یک تئاتر کمدی درست بر روی صحنه ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *