دستیار کارگردان تئاتر و نقش و جایگاهش در این هنر

دستیار کارگردان تئاتر

هنر تئاتر یک هنر انحصاری و فردی نیست. به عبارت دیگر هنرهای نمایشی یک هنر جمعی و محصول فعالیت های یک تیم یا گروه هنری است که در نهایت می تواند موفقیت آمیز بوده و یا با ضعف ها و معایبی همراه باشد. در این بین نقش عواملی که در پیشبرد جنبه های کیفی تئاتر تاثیر دارند را نباید نادیده گرفت. دستیار کارگردان تئاتر نیز یکی از عوامل پشت صحنه یک نمایش می باشد که دارای وظایف مشخصی بوده و همانطور که کارگردان، طراح لباس یا صحنه باید بر جنبه های کار خودش اشراف و تسلط کافی داشته باشد این شخص نیز باید اطلاعات لازم را در خصوص وظایف هر یک از عوامل پشت صحنه داشته باشد. در واقع این کار به او کمک می کند تا ضمن ایفای وظایف خود در مقام دستیار کارگردان تئاتر همچنین به عنوان یک هماهنگ کننده،صحنه را برای حضور موفق یک تئاتر درخشان آماده کند و از همین رو اهمیت بسزایی در پیشبرد اهداف گروهی برای محقق شدن این هنر دارد.

دستیار کارگردان یا حلقه ارتباطی تئاتر

یک کارگردان با توجه به اثری که ارائه می کند لازم است تا یک دستیار را نیز برای خود انتخاب کند. در سینما به دلیل گستردگی و در مواردی پراکندگی وظایف این تعداد به دو تا سه دستیار نیز افزایش پیدا می کند ولی در تئاتر غالبا کارگردان از وجود یک دستیار بهره می گیرد که نقش نظارتی خود را در برخی موارد به وی محول می کند. البته یک دستیار کارگردان تئاتر لازم است تا از شرایط خاصی بهره مند باشد تا بتواند در این زمینه نقش موثری داشته باشد. تئاتر هنر حضور و زندگی بازیگر روی صحنه و خلق واقعیت از دیدگاه هنر است. بنابراین اگر هر گونه ضعف یا خللی در کار پیش بیاید طبیعتا در اجرای آن مشهود بوده و از همین رو وجود دستیار کارگردان تئاتر  در واقع یک نوع  ناظر و هماهنگ کننده فعالیت های هر یک از اعضای گروه می باشد. اگر هنوز هم کنجکاو هستید تا در این زمینه بیشتر بدانید توصیه می کنیم در ادامه این مطلب نیز با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در مورد وظایف این حرفه در اختیار شما قرار دهیم.

وظایف دستیار کارگردان تئاتر

شاید در نگاه اول چنین استنباط شود که نقش کسی که این مسئولیت را میپذیرد صرفا  به عنوان یک نظارت کننده و یا جانشین کارگردان محدود می شود. با این وجود باید به این نکته اشاره کنیم که وظایف یک دستیار کارگردان تئاتر فقط در مواردی که ذکر شد خلاصه نمی شود. در واقع حیطه اختیارات و مسئولیت های او بسیار گسترده تر از این موارد بوده که مهمترین وظایف وی را می توان به صورت زیر برشمرد:

تسلط و شناخت حوزه فعالیت هر یک از عوامل صحنه

زمانی که به دلایلی کارگردان نتواند در محل تمرین حضور پیدا کند دستیار کارگردان باید توانایی اداره کردن گروه را داشته باشد. این کار نیز زمانی محقق خواهد شد که از فعالیت های هر یک از اعضا مطلع باشد. یعنی با وظایف طراح صحنه، طراح لباس، نورپرداز، بازیگر و سایر عواملی که در پیشرفت یک تئاتر موثر هستند آشنایی داشته باشد و در صورتی که نقایصی در کار بود نسبت به رفع آنها با هماهنگی کارگردان اقدام نماید.

مطالعه اثر و تسلط کافی بر متن

دستیار کارگردان تئاتر باید از قبل متن را خوانده باشد تا با  فضای کلی اثر و صحنه آشنا شده و شمای کلی آن را در ذهن ترسیم کند. اصولا بدون شناخت متن هرگونه اعمال نظری از جانب او می تواند کلیت کار را زیر سوال ببرد.  در واقع شناخت نحوه اجرای نمایش به این فرد معرفت نسبی در خصوص عوامل اجرایی و هر یک از بازیگران را به او می بخشد.

هماهنگی با عوامل صحنه

هر نوع برنامه ریزی و حضور به موقع اعضا در تمرینات از وظایف دستیار کارگردان تئاتر به شمار می رود. در واقع نقش یک دستیار  در مقام هماهنگ کننده عوامل می تواند انسجام و پیشرفت کار را تا حدود زیادی تضمین نماید. کسی که این مسئولیت را به عهده میگیرد باید بتواند همزمان با نظارت بر کار بازیگران و سایر عوامل مشکلات و نارسایی های موجود در اجرا را نیز به کارگردان منتقل نماید و در صورت لزوم نظرات خود را نیز به وی ارائه نماید تا از طریق همفکری و مشاوره نتیجه مطلوب کسب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *